Sezoni i La Liga 1932-33 filloj më 27 nëntor, 1932 dhe mbaroj më 28 mars, 1933.Real Madrid C.F. ishte fitues në këtë sezon , ky klub këtë vit ka fituar titullin e dytë në La Liga.

Ekipet pjesmarrëse Redakto

La Liga 1932–33 ishte i përbërë nga këto klube:

 

Tabela finale Redakto

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Madrid CF 18 13 2 3 49 17 28 +32 Kampion i La Liga
2 Athletic Bilbao 18 13 0 5 63 30 26 +33
3 CE Espanyol 18 10 2 6 33 30 22 +3
4 FC Barcelona 18 7 5 6 42 34 19 +8
5 Betis Balompié 18 6 5 7 31 45 17 -14
6 Donostia CF 18 6 3 9 41 47 15 -6
7 Arenas Club de Getxo 18 5 4 9 39 44 14 -5
8 Racing de Santander 18 6 2 10 47 58 14 -11
9 Valencia CF 18 4 5 9 34 53 13 -19
10 Deportivo Alavés 18 5 2 11 21 42 12 -21
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Rezulltatet Redakto

Are Ath Bar Bet DAl Don Esp Mad Rac Val
Arenas Club de Getxo 4-2 5-1 3-3 3-0 6-0 0-2 1-5 2-1 2-2
Athletic Bilbao 3-1 1-3 9-1 4-0 1-2 0-2 0-2 9-5 8-2
FC Barcelona 5-2 2-3 4-1 2-0 3-2 1-1 1-1 4-0 4-2
Betis Balompié 1-1 1-5 2-1 3-1 4-2 1-2 0-0 3-2 3-2
Deportivo Alavés 1-1 0-2 2-1 2-0 1-0 1-0 0-1 8-2 1-1
Donostia CF 2-1 2-4 2-2 2-2 3-1 6-1 1-2 8-0 4-1
CE Espanyol 3-2 2-5 2-1 1-2 3-1 3-0 2-1 2-1 5-2
Madrid CF 8-2 0-1 2-1 4-1 2-0 6-2 2-0 4-1 6-0
Racing de Santander 2-1 0-1 4-4 2-2 9-0 7-1 3-1 4-2 2-0
Valencia CF 3-2 1-5 2-2 2-1 5-2 2-2 1-1 0-1 6-2

Pichichi Trophy Redakto

Golashënuesi Golat Ekipi
  Manuel Olivares 16 Madrid CF
  Bata 15 Athletic Bilbao
  José Iraragorri 14 Athletic Bilbao
  Guillermo Gorostiza 14 Athletic Bilbao
  Francisco Iriondo 13 Arenas Club de Getxo
Fituesi i La Liga 1932–33
Madrid CF
Titulli i 2 (i dytë) i klubit