Valladolid

komunë në Spanjë

Valladolid është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campiña del Pisuerga, të provincës Valladolid, në Castile dhe León. Valladolid ka 309714 [1] banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 197.91 km2.

Valladolid
City Hall in the Plaza Mayor
City Hall in the Plaza Mayor
Flamuri i Valladolid
Stema zyrtare e Valladolid
Valladolid, Spain location.png
Popullsia
 • Total309.714 "Instituto Nacional de Estadística Padrón 2.013". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2.014. Marrë më 5 prill 2.014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Population figures from 1 January 2.013,
Demonym(s)Vallisoletano, -a (unformally, pucelano, -a)
Faqja zyrtarewww.valladolid.es

ReferimetRedakto

  1. ^ "Instituto Nacional de Estadística, Padrón 2013". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2014. Marrë më 5 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Population figures from 1 January 2013.

Lidhje të jashtmeRedakto

Coordinates: 41°38′0″N 4°43′0″W / 41.63333°N 4.71667°W / 41.63333; -4.71667