Kastil-Leoni

komunitet autonom në Spanjë
(Përcjellë nga Castile dhe León)

Castile dhe León (spanjisht: 'Castilla y León'; Castiella y Llión (Leonese); galiciane: 'Castela e León') është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Castile dhe León
Castilla y León (Spanjisht)
Castiella y Llión (Leonese)
Castela e León (galicisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Castile dhe León
Flag of Castile and León.svg
Flamuri i Castile dhe León
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Valladolid
Kryetari i komunës Juan Vicente Herrera
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 94222 km2
Popullsia 2558463 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal CL
Faqja Zyrtare Junta de Castilla y León

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Castile dhe León – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale