Statistikat e La Ligas në sezonin 1950/1951. Ky sezon filloi më 10 shtator, 1950 dhe mbaroj më 22 prill, 1951.

Ekipet pjesmarrëse

Redakto

SezoniLa Liga 1950-51 përbëhej prej këtyre ekipeve:

 

Tabela finale

Redakto
Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Atlético Madrid 30 17 6 7 87 50 40 37
2 Sevilla FC 30 17 4 9 79 46 38 33
3 Valencia CF 30 17 3 10 64 48 37 16
4 FC Barcelona 30 16 3 11 83 61 35 22
5 Real Sociedad 30 15 5 10 77 56 35 21
6 Real Valladolid 30 14 5 11 51 51 33 0
7 Athletic Bilbao 30 15 3 12 88 56 33 32
8 Celta Vigo 30 15 3 12 62 56 33 6
9 Real Madrid C.F. 30 13 5 12 80 71 31 9
10 Racing de Santander 30 12 6 12 49 60 30 -11
11 Deportivo La Coruña 30 13 4 13 64 47 30 17
12 RCD Espanyol 30 13 4 13 82 72 30 10
13 CD Málaga 30 12 5 13 55 52 29 3
14 Real Murcia 30 8 3 19 40 86 19 -46
15 CD Alcoyano 30 6 2 22 36 92 14 -56
16 UE Lleida 30 6 1 23 41 134 13 -93
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Top golashënuesit

Redakto
# Lojtari Ekipi Golat
  Telmo Zarra Athletic Club
38
  César Rodríguez FC Barcelona
29
  Adrián Escudero Atlético de Madrid
20
  Pahiño Real Madrid
20
  Juan Araujo Sevilla CF
18
  Jose Caeiro Real Sociedad
18
  Gerardo Coque Real Valladolid
18
  Javier Marcet RCD Español
18

Lidhje të jashtme

Redakto
Fituesi i La Liga 1950-51
Atlético Madrid
Titulli i 2(i dytë) i klubit