Sezoni i La Ligas 1965-66, i 35-ti që prej themelimit, filloj në 04 shtator, 1965 dhe mbaroj në 03 prill, 1966. Ishte i përbërë nga klubet e mëposhtme:

Sezoni 1965–66
Kamopion Atlético Madrid (5th title)
Zbret ligen 2 CD MálagaRCD MallorcaReal Betis
Ndeshjet e vitit 240
Golat e shenuar 609 (2.54 per match)
Golashenuesi Vavá II (19)
ndeshja +9 Valencia CF 6-3 Real Betis
← 1964-65

1966–67

Atlético Bilbao

Renditja

Redakto
Pozita Skuadra ND F B H GSH GP P GD Shenimet
1 Atlético Madrid 30 18 8 4 54 20 44 34 Champion of La LigaEuropean Cup
2 Real Madrid 30 19 5 6 53 30 43 23 European Cup 1
3 CF Barcelona 30 16 6 8 51 27 38 24 Inter-Cities Fairs Cup
4 Zaragoza 30 14 8 8 47 29 36 18 UEFA Cup Winners' Cup(Winner of Copa del Generalísimo)
5 Atlético Bilbao 30 14 6 10 43 32 34 11 Inter-Cities Fairs Cup
6 Elche CF 30 12 8 10 36 37 32 -1
7 Pontevedra CF 30 13 5 12 31 34 31 -3
8 Sevilla CF 30 9 9 12 27 38 27 -11 Inter-Cities Fairs Cup
9 Valencia CF 30 11 5 14 40 35 27 5 Inter-Cities Fairs Cup
10 UD Las Palmas 30 9 8 13 32 39 26 -7
11 Córdoba CF 30 10 5 15 34 42 25 -8
12 RCD Español 30 7 10 13 31 48 24 -17
13 CD Málaga 30 8 8 14 24 37 24 -13 Relegated to Segunda División
14 CD Sabadell 30 10 3 17 30 46 23 -16 Relegation playoff
15 RCD Mallorca 30 9 5 16 40 55 23 -15 Relegated to Segunda División
16 Betis 30 7 9 14 36 60 23 -24 Relegated to Segunda División

Ndeshjet Play off

Redakto

Ndeshjet e xhiros se pare

Redakto
CD Málaga 1-1 Granada CF
Celta de Vigo 0-0 CD Sabadell
Granada CF 2-1 CD Málaga Agg:3-2
CD Sabadell 2-0 Celta de Vigo Agg:2-0

Golashenuesit :

Redakto
Golashenuesi goal Skuadra
Vavá II
19
Elche CF
Luis Aragonés
18
Atlético Madrid
Nemesio Martín Montijo
14
Pontevedra CF
Javier Ormaza Garay
14
Atlético Bilbao
Danny Bergara
13
RCD Mallorca
Fituesi i La Liga 1965-66
Atlético Madrid

Titulli i 5