Sezoni i La Liga 1944-45 filloj më shtator ,1944 , dhe përfundoj më prill , 1945.

Ekipet pjesmarëseRedakto

 

Tabela finaleRedakto

Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 FC Barcelona 26 17 5 4 50 30 39 20
2 Real Madrid C.F. 26 18 2 6 68 35 38 33
3 Athletic Aviación de Madrid 26 13 5 8 46 41 31 5
4 Real Oviedo 26 13 5 8 50 48 31 2
5 Valencia CF 26 12 6 8 61 35 30 26
6 Athletic Bilbao 26 14 2 10 54 41 30 13
7 Sporting Gijón 26 9 6 11 42 46 24 -4
8 CD Castellón 26 10 4 12 43 50 24 -7
9 RCD Espanyol 26 10 3 13 44 39 23 5
10 Sevilla FC 26 9 4 13 52 49 22 3
11 Real Murcia 26 7 5 14 40 58 19 -18
12 Granada CF 26 7 5 14 40 55 19 -15
13 CE Sabadell FC 26 6 5 15 30 67 17 -37
14 Deportivo La Coruña 26 5 7 14 36 62 17 -26
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

Pichichi TrophyRedakto

Golashënuesi Golat Klubi
  Telmo Zarra Athletic de Bilbao 19
  Gorostiza Athletic de Bilbao 17
  Mundo Valencia CF 16
  Sabino Barinaga Real Madrid C.F. 16
  César Rodríguez FC Barcelona 15
  Josep Escolà Segalas FC Barcelona 15
Fituesi i La Liga 1944-45
FC Barcelona
Titulli i 2 (i dytë) i klubit