Sezoni i La Liga 1941-42 filloj më 28 shtator 1941 , dhe mbaroj më 5 prill 1942.Në këtë sezon Valencia CF fiton titullin e parë kapion i La Ligas.

Ekipet pjesmarrëse

Redakto

Sezoni i La Liga 1941-42 ishte i përbër prej këtyre klube:

 

Tabela finale

Redakto
Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Valencia CF 26 18 4 4 85 39 40 46
2 Real Madrid C.F. 26 14 5 7 65 43 33 22
3 Athletic Aviación de Madrid 26 14 5 7 50 44 33 6
4 Deportivo La Coruña 26 12 4 10 36 37 28 -1
5 Celta de Vigo 26 11 6 9 53 58 28 -5
6 Sevilla FC 26 10 7 9 58 45 27 13
7 Athletic Bilbao 26 10 7 9 55 41 27 14
8 CD Castellón 26 10 6 10 54 63 26 -9
9 RCD Espanyol 26 10 6 10 49 42 26 7
10 Granada CF 26 10 5 11 64 52 25 12
11 Real Oviedo 26 8 7 11 42 63 23 -21
12 FC Barcelona 26 8 3 15 57 66 19 -9
13 Hércules CF 26 6 5 15 42 71 17 -29
14 Real Sociedad 26 5 2 19 31 77 12 -46
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

# Golashënuesi Ekipi Golat
  Edmundo Suárez 'Mundo' Valencia CF 27
  César Rodríguez CF Barcelona 26
  Manuel Alday Real Madrid 23
Fituesi i La Liga 1941–42
Valencia CF
Titulli i 1 (i parë) i klubit