Sabadell

komunë në Spanjë


Sabadell është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vallès Occidental, të provincës Barcelona, në Katalonia. Sabadell ka 206493 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 37.89 km2.

Sabadell
Komunë
noform
The business district, the Eix Macià.
Stema_figuraFlag of Sabadell.svg
Vendndodhja
Sabadell is located in Spanjë
Sabadell
Sabadell

Koordinatat: 41°32′54.93″V 2°6′27″L / 41.5485917°V 2.10750°L / 41.5485917; 2.10750

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Vallès Occidental
Kryetari i Bashkisë Joan Carles Sanchez Salinas (2013)
Partia PSC
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37.89 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 206493 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Sabadellenc, sabadellenca (ca)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08200 a 08208, 08805 and 08805
Koordinatat 41° 32′ 54.93″ Veri

2° 6′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sabadell.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto