Barcelona është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Barcelona ka një popullsi prej 5,540,925 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7,733 km2.

Provinca Barcelona
Província de Barcelona (katalonisht)
Provincia de Barcelona (Spanjisht)
Popullsia
 • Gjithsej5.540.925

Referimet

Redakto
  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtme

Redakto