Vallès Occidental është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 715181 banorë (2002), dhe një sipërfaqe prej 585.2 km2.

Vallès Occidental
Location of Vallès Occidental
Popullsia
 • Gjithsej715.181

Lista e komunave

Redakto

Barberà del Vallès, Castellar del Vallès, Castellbisbal, Cerdanyola del Vallès, Gallifa, Matadepera, Montcada i Reixac, Palau-solità i Plegamans, Polinyà, Rellinars, Ripollet, Rubí, Sabadell, Sant Cugat del Vallès, Sant Llorenç Savall, Sant Quirze del Vallès, Santa Perpètua de Mogoda, Sentmenat, Terrassa, Ullastrell, Vacarisses, Viladecavalls

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto