Sant Cugat del Vallès

komunë në Spanjë


Sant Cugat del Vallès është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Vallès Occidental, të provincës Barcelona, në Katalonia. Sant Cugat del Vallès ka 84946 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 48.32 km2.

Sant Cugat del Vallès
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Sant Cugat del Vallès is located in Spanjë
Sant Cugat del Vallès
Sant Cugat del Vallès

Koordinatat: 41°28′V 2°5′L / 41.467°V 2.083°L / 41.467; 2.083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Vallès Occidental
Kryetari i Bashkisë Mercè Conesa i Pagès (CiU)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48.32 km2
Lartësia 124 m (m.n.d.)
Popullsia 84946 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Santcugatenc
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 08172-08174
Faqja Zyrtare www.santcugat.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto