Barcelona është një provincë e komunitetit autonom Katalonia, në Spanjë. Barcelona ka një popullsi prej 5,540,925 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7,733 km2.

Provinca Barcelona
Província de Barcelona (katalonisht)
Provincia de Barcelona (Spanjisht)
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag of Barcelona province(official).svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Katalonia
Kryeqyteti Barcelona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,733 km2
Popullsia 5,540,925 banorë (2013 [1])

ReferimetRedakto

  1. ^ Population Figures referring to Municipal Register 1 January 2013 - Instituto Nacional de Estadística. (National Statistics Institute)

Lidhje të jashtmeRedakto