Hape menynë kryesore

Corse-du-Sud (Korse: Corsica suttana) (Shqip:Korsika e Jugut ) është një departament i Francës në pjesën jugore të ishullit Korsika. Të dy departamente korsikiane u bashkuan më 1 janar 2018 me kolektivitetin e vetëm të Korsikës, me zgjedhjet territoriale që përkojnë me shpërbërjen e këshillave të ndara.[1]

Corse-du-Sud
Korsika e Jugut
Departament
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Korsika
Prefektura Ajaçio
Nën-prefektura Sartène
Presidenti Pierre-Jean Luciani
Prefekti Christophe MIRMAND
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.014 km2
Popullsia 149.234 banorë (2013)
Dendësia 37 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 janar 1976
Kodi Insee 2A
Kodi ISO 3166-2 FR-2A
Kodi Eurostat NUTS-3 FR831
Nënndarjet
Qarqe 2
Kantone 11
Komuna 124

Përmbajtja

HistoriaRedakto

Departamenti u formua më 5 shtator 1975, kur departamenti i Korsikës u nda në Korsikën e Epërme (Haute-Corse) dhe Korsikën e Jugut (Corse-du-Sud). Departamenti përkon saktësisht me ish-departamentin e Liamones, i cili ekzistonte midis viteve 1793 dhe 1811.

GjeografiaRedakto

Corse-du-Sud rrethohet nga tri anët e Detit Mesdhe dhe në veri nga departamenti Haute-Corse.

DemografiaRedakto

Njerëzit që jetojnë në rajon quhen "Jugorët" (Suttanacci).

ReferencatRedakto

  1. ^ Morgane Rubetti (1 dhjetor 2017). "Corse : cinq questions pour comprendre les élections territoriales". Le Figaro. Marrë më 2 dhjetor 2017. 

Lidhje të jashtmeRedakto