Ajaccio është një komunëFrancë. Ajaccio bën pjesë në departamentin Corse-du-Sudrajonit Corsica. Komuna ka një popullsi prej 65,542 banorë (regjistrimi 2010) dhe sipërfaqe prej 82.03 km².

Ajaccio
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Ajaccio is located in Franca
Ajaccio
Ajaccio
41°55′36″V 8°44′13″L / 41.9267°V 8.7369°L / 41.9267; 8.7369Koordinatat: 41°55′36″V 8°44′13″L / 41.9267°V 8.7369°L / 41.9267; 8.7369
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Corsica
Departamenti Corse-du-Sud
Qarku Arrondissement Ajaccio
Ndërbashkësia Pays Ajaccien
Kryetari Laurent Marcangeli
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82.03 km2
Lartësia 38 m (m.n.d.)
Popullsia 65,542 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20000
INSEE 2A004

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Ajaccio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale