Tuluza

komunë në departamentin Haute-Garonne, Francë

Toulouse ose Tuluza është një qytet në ne jug-perëndimFrancës, buzë lumit Garona, 590 km nga Parisi, baraz larguar nga Oqeani Atlantik dhe Deti Mesdhe. Komuna e Tuluzit ka 439,453 banorë, ështe komuna e pestë nga popullsia në Francë, ndërkohë që sipërfaqja metropolitane është e gjashta në Francë pas Lyon-it, Marseille-ës (Marsejë), Lille-ës (Lilë) dhe Nice-ës (Nisë).

Tuluza
Frëngjisht : Toulouse
Komunë
noform
Pamje nga Tuluza
Stema_figura
Vendndodhja
Tuluza is located in Franca
Tuluza
Tuluza
43°36′16″V 1°26′38″L / 43.604482°V 1.443962°L / 43.604482; 1.443962Koordinatat: 43°36′16″V 1°26′38″L / 43.604482°V 1.443962°L / 43.604482; 1.443962
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Occitanie
Departamenti Haute-Garonne
Qarku Arrondissement Toulouse
Ndërbashkësia Toulouse Métropole
Kryetari Jean-Luc Moudenc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 118,30 km2
Lartësia 115 - 263 m (m.n.d.)
Popullsia 475.438 banorë
 •  aglomerati 1.345.343 banorë
Dendësia 4.019 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 31000, 31100, 31200, 31300, 31400 & 31500
INSEE 31555
Faqja Zyrtare www.toulouse.fr


GjeografiaRedakto

  • Pozita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Artikulli kryesor: Historia e Toulouse dhe Timeline e Toulouse

Vomitorium në amfiteatrin romak në Tuluzë Historia e hershme Edit Lugina Garonne ishte një pikë fokale për tregtinë ndërmjet Pyrenees, Mesdheut dhe të Atlantikut të paktën që Epokën e Hekurit. Emri historik i qytetit, Tolosa (Τώλοσσα në greqisht, dhe i banorëve të saj, Tolosates, të regjistruara për herë të parë në shekullin e 2 pes), ajo është e kuptimit të panjohur ose origjinës, ndoshta nga Aquitanian, apo nga Iberik, [15] por ka qenë gjithashtu i lidhur me emrin e Volcae Tectosages Gaulish. [16]

Tolosa hyn periudhën historike në shekullin e 2 pes, kur ai u bë një post ushtarak romak. Pas pushtimit të Galisë, ajo u zhvillua si një qytet romak i Gallia Narbonensis. Në shekullin e 5, Tolosa ra në mbretërinë vizigote dhe u bë një nga qytetet e saj kryesore, në fillim të shekullit të 6-të, edhe duke shërbyer si kryeqytetin e saj, para se ajo ra në duart e frankëve nën Clovis në 507 (Betejën e Vouillé). Nga kjo kohë, Toulouse ishte kryeqyteti i Aquitaine brenda sferës franke.

Në 721, Duka Odo e Aquitaine mundi një ushtri pushtuese umajad myslimane në Betejën e Tuluzës. Fitorja Odo ishte një pengesë e vogël për zgjerimin mysliman në Evropë e krishterë, dhe muslimanët në fund të zënë një territor të madh, duke përfshirë Poitiers. Charles Martel, një dekadë më vonë, fitoi betejën e Tours, gjithashtu i quajtur Beteja e Poitiers.

Pushtimi franko i Septimania ndjekur në 750s, dhe një kuazi-pavarur Qarku i Toulouse dalë brenda Karolingiane nën-mbretërinë e Aquitaine nga fundi i shekullit të 8-të. Beteja e Toulouse të 844, duke vënë përballë Charles tullace kundër Pepin II e Aquitaine, ishte kyç në Luftën Civile Karolingiane.

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto