Auvernia

rajon administrativ në Francën


Auvernia (frën:Auvergne) është një rajon administrativ i Francës. Gjendet në qendër të Francës dhe të Masivit qendrorë. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Clermont-Ferrand.

Auvernia
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Clermont-Ferrand
Departamente 4 departamente
Qarqe 14 qarqe (Arrondissement)
Kantone 158 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26 013 km2
Popullsia 1 350 682 banorë
Dendësia 52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 33.8 bilion
PBB për frymë € 24,920
Faqja Zyrtare http://www.auvergne.fr

EtimologjiaRedakto


HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

  1. REDIRECT Stampa:En Auvernia në Francë.com faqe zyrtare e shtetit të Francës