Lorena

rajon administrativ në Francën
(Përcjellë nga Lorena (rajon francez))

Lorena (frën:Lorraine) është një rajon administrativ i Francës në verilindje të Francës kufizohet nga Luksemburgu, Gjermania dhe Belgjika. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Metz.

Lorena
Flamuri i Lorena
Stema zyrtare e Lorena
Location of Lorena
Popullsia
 • Total2 356 600
Faqja zyrtarelorraine.eu

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.