Pikardia

rajon administrativ në Francën


Pikardia (frë;Picardie), (shqiptimi frëngjisht: [pi.kaʁ.di]) është një rajon administrativ i Francës në veri të Francës. Rajoni përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Amiens.

Pikardia
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Amiens
Departamente 3 departamente
Qarqe 13 qarqe (Arrondissement)
Kantone 129 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19 399 km2
Dendësia 99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 45.7 bilion
PBB për frymë € 23,751
Faqja Zyrtare cr-picardie.fr

EtimologjiaRedakto


HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto