Normandia (rajon)

(Përcjellë nga Normandia)

Normandia ( /ˈnɔrməndi/; frëngjisht: Normandie, shqiptohet [nɔʁ.mɑ̃.di], Norman: Normaundie, nga frëngjishtja e vjetër Normanz, shumës për Normant, që fillimisht rrjedh nga fjala "northman" e disa gjuhëve skandinave)[1] është një rajon administrativ i Francës, që korrespondon me rajonin historik "Dukati i Normandisë".

Normandia
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Blason Rouen 76.svg Rouen
Departamente 5 departamente
Qarqe / qarqe (Arrondissement)
Kantone / kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29906 km2
Dendësia 118 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë € 27200
Faqja Zyrtare www.normandie.fr

ReferimetRedakto

  1. ^ "Norman". Online Etymology Dictionary. Marrë më 1 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto