Rona-Alpet

rajon administrativ në Francën
(Përcjellë nga Rhône-Alpes)

Rhône-Alpes (shqiptimi frëngjisht[ʁon.alp]  ( dëgjoni); fkp: Rôno-Arpes; oksitanisht:Ròse-Aups) është një rajon administrativ i Francës përbëhet nga tetë departamente qyteti kryesor i rajonit është Lioni.

Rhône-Alpes
Stema zyrtare e Rhône-Alpes
Location of Rhône-Alpes
Popullsia
 • Gjithsej6 283 541
Faqja zyrtare Franca http://www.rhonealpes.fr/

Me 43 698 km2 është rajoni i dytë më i madh i Francës metropolitane për nga sipërfaqja (pas Midi-Pyrénées), për nga ekonomia dhe popullsia (pas Île-de-France ) me 6 283 541 banorë. Është gjithashtu i radhitur si rajoni i gjashtë evropianë.

Rajoni kufizohet me rajonet franceze Franche-Comté, Burgonja, Auvernia, Languedoc-Roussillon, Provence-Alpes-Côte d'Azur dhe me rajonet italiane me Luginën e Aostës dhe Piemontin gjithashtu edhe me kantonet zvicerane Vaud, Valais dhe Genève.

Rajoni Rhône-Alpes përfaqëson një të dhjetën e Francës në ekonomi, demografi dhe sipërfaqe.

liqeni i Ansit Annecy,Haute Savoie.

Gjeografia

Redakto


Historia

Redakto


Demografia

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto