Lugina e Aostës (fren.: Vallée d'Aoste, it.: Valle d'Aosta ) është rajon malor autonom në veriperëndim të Italisë.

Lugina e Aostës
Valle d'Aosta
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej127,991
Faqja zyrtarewww.regione.vda.it


Lugina e Aostës kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Zvicra dhe në lindje dhe jug nga Rajoni i Piemontes. Qendra administrative e Luginës së Aostës është qyteti Aosta.

GjeografiaRedakto

 
Aosta

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto

Coordinates: 45°44′49″N 7°26′21″E / 45.74694°N 7.43917°E / 45.74694; 7.43917