Lugina e Aostës (fren.: Vallée d'Aoste, it.: Valle d'Aosta ) është rajon malor autonom në veriperëndim të Italisë.

Lugina e Aostës
Italisht : Valle d'Aosta
Rajon
Stema_figuraFlag of Valle d'Aosta.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Aosta
Presidenti Renzo Testolin
Partia Union Valdôtaine
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.263 km2
Popullsia 127.991 banorë
Dendësia 39,22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave Lugina e Aostës nuk është e ndarë në provinca, funksionet provinciale kryhen nga rajoni
Faqja Zyrtare www.regione.vda.it


Lugina e Aostës kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Zvicra dhe në lindje dhe jug nga Rajoni i Piemontes. Qendra administrative e Luginës së Aostës është qyteti Aosta.

GjeografiaRedakto

 
Aosta

HistoriaRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edheRedakto

Koordinatat: 45°44′49″V 7°26′21″L / 45.74694°V 7.43917°L / 45.74694; 7.43917