Midi-Pyrénées

rajon administrativ në Francën


Midi-Pyrénées (Frëngjisht: [midi piʁene]  ( dëgjoni); Miègjorn-Pirenèus në gjuhën oksitane) është një rajon administrativ i Francës në jug të Francës. Rajoni përbëhet nga tetë departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Toulouse.

Midi-Pyrénées
Rajon
Stema_figuraFlag of Midi-Pyrénées.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Toulouse
Departamente 8 departamente
Qarqe 22 qarqe (Arrondissement)
Kantone 293 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 45 348 km2
Popullsia 2 903 420 banorë
Dendësia 64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 79.9 bilion
PBB për frymë € 27,198
Faqja Zyrtare Midi-Pyrenees Region

Është rajoni i dytë më i madh i Francës (pas Guajanës (franceze)) me tetë departamente dhe mbi 45 000 km sipërfaqe.

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


GjuhaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

  1. REDIRECT Stampa:En Faqe zyrtare