Limousin

rajon administrativ në Francën


Limousin (oksitanisht:Lemosin) është një rajon administrativ i Francës, përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Limoges. Rajoni gjendet tërësisht brenda Masivit qendrorë.

Limousin
Rajon
Stema_figuraFlag of Limousin.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Limoges
Departamente 3 departamente
Qarqe 8 qarqe (Arrondissement)
Kantone 106 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16 942 km2
Popullsia 741 072 banorë
Dendësia 44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 17.3 bilion
PBB për frymë € 23,354
Faqja Zyrtare (frëngjisht)cr-limousin.fr

EtimologjiaRedakto


HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto