Al-Salt (arabisht: السلط) është një qytet në governoratin BalqaJordani.

Al-Salt
arabisht : السلط
Qytet
noform
Vendndodhja
Al-Salt is located in Jordania
Al-Salt
Al-Salt
Vendndodhja në Jordani

Koordinatat: 32°2′V 35°44′L / 32.033°V 35.733°L / 32.033; 35.733

Administrimi
Shteti Flamuri Jordania
Guvernorati Governorati Balqa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48 km2
Popullsia 88,900 banorë (2011)
Dendësia 1479 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Al-Salt – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale