Balqaose Belka (arabisht: البلقاء Al Balqā) është një nga governoratet e Jordanisë. Ajo është e vendosur në veriperëndim të Amanit, kryeqytetit të Jordanisë.

Governorati ka popullsinë e katërt më të madhe nga 12 governoratet e Jordanisë, dhe renditet i 10 për nga sipërfaqja. Ky governorat ka dendësinë e tretë më të madhe të popullsisë në mbretëri pas Governoratit Irbid dhe Governoratit Jerash.

HistoriaRedakto

Ndarjet AdministrativeRedakto

Kryeqyteti i Governoratit Balqa' është Salt. Qytete të tjera në governorat janë Mahis, Fuhais dhe Ain Al Basha.

Departamentet e Governoratit Balqa sipas popullsinë (2004)[1]
Departamenti Emri arabisht Popullsisë (2004) Qendra Administrative
1 Departamenti i Kryeqytetit (Al-Qasaba) لواء قصبة اﻟﺴﻠﻂ 109,877 Salt
2 Departamenti Shuna al-Janubiyya  ﻟﻮاء اﻟﺸﻮﻧﺔ اﻟﺠﻨﻮﺑﻴﺔ 38,757 Shuna al-Janubiyya
3 Departamenti Deir Alla  ﻟﻮاء دﻳﺮ ﻋﻼ 46,481 Deir Alla
4 Departamenti Ain Al Basha ﻟﻮاء ﻋﻴﻦ اﻟﺒﺎﺷﺎ 128,949 Në Al Basha
5 Departamenti Mahis dhe Fuheis  ﻟﻮاء ﻣﺎﺣﺺ واﻟﻔﺤﻴﺺ 22,290 Mahis

DemografiaRedakto

Nga popullsia e rretheve sipas statistikave të regjistrimit regjistrimit:[2]

Qarku Popullsia

(Regjistrimi 1994)

Popullsia

(Regjistrimi 2004)

Popullsia

(Regjistrimi 2015)

Governorati Balqa  276,082 346,354 491,709
'Aīn al-Bāshā ... 128,949 176,726
Esh-Shūnah al-Janūbīyah 33,598 38,757 52,714
Dīr 'Allā 39,538 46,481 73,477
Māḥeṣ & al-Fuḥaīṣ ... 22,290 36,670
Qaṣabah si-Salṭ ... 109,877 152,122

ReferimetRedakto

  1. ^ "2004 Census" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2011. Marrë më 8 janar 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Jordan: Administrative Division, Governorates and Districts". citypopulation.de. Marrë më 25 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)