Jordania është e ndarë në 12 governorate (muhafazah) nga sistemi i ndarjet administrative të Ministrisë së Brendshme. Në vitin 1994, u krijuan katër governorate të reja: Jerash, Ajloun, Madaba dhe Aqaba. Governorati Jerash dhe Ajloun u ndanë nga Governorati i Irbid, Governorati Madaba u nda nga Governorati Aman dhe Governorati Aqaba u nda nga Governorati Ma'an.

Gjeografia

Redakto

Gjeografikisht, governoratet e Jordanisë janë të vendosura në tri rajone: në Rajonin Verior, Rajonin Qendror dhe Rajonin Jugor. Tre rajone nuk janë shpërndarë sipas zonave ose popullsisë, por sipas lidhjes gjeografike dhe distancës së lidhjes në mes të popullatës me qendrat. 

 
Map of the governorates of Jordan
Governoratet e Jordanisë
Governorati Sipërfaqja[1] (km²) Popullsia[2] Urbane[2] Rurale[2] Dendësia[1] (njerëz/km²) Kryeqyteti
1 Irbid 1,572 1,137,100 943,000 194,100 723.4 Irbid
2 Axhlun 420 146,900 111,500 35,400 350.1 Ajloun
3 Xherash 410 191,700 120,100 71,600 467.8 Jerash
4 Mafrak 26,551 300,300 117,800 182,500 11.3 Mafraq
Rajoni Verior 28,953 1,776,000 1,292,400 483,600 61.3
5 Belka 1,120 428,000 307,400 120,600 382.0 Salt
6 Aman 7,579 2,473,400 2,325,500 147,900 326.3 Amman
7 Zerka 4,761 951,800 899,800 52,000 199.9 Zarqa
8 Madaba 940 159,700 114,000 45,700 170.0 Madaba
Rajoni Qendror 14,400 4,012,900 3,646,700 366,200 278.7
9 Kerak 3,495 249,100 87,200 161,900 71.3 Al Karak
10 Tafila 2,209 89,400 63,800 25,600 40.5 Tafilah
11 Ma'an 32,832 121,400 66,600 54,800 3.7 Ma'an
12 Akaba 6,905 139,200 119,700 19,500 20.2 Aqaba
Rajoni Jugor 45,441 599,100 337,300 261,800 13.2
Gjithsej 88,794 6,388,000 5,276,400 (82.6%) 1,111,600 (17.4%) 71.9

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b "Estimated Population of the Kingdom, Area (Km2) and Population Density by Governorate, at End-year 2012" (PDF). Department of Statistics - Jordan. 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2013. Marrë më 27 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "2012AreaDensity" defined multiple times with different content
  2. ^ a b c "Estimated Population of the Kingdom by Urban* and Rural, at End-year 2012" (PDF). Department of Statistics - Jordan. 2012. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2013. Marrë më 27 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "2012Population" defined multiple times with different content