Alberta është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 661848 km² dhe popullsi 3632483 banorë[2] dhe është themeluar më 1 shtator 1905. Edmonton është kryeqëndra e provincës.

Alberta
—  Provincë  —
Motoja Fortis et liber
stema_figuraFlag of Alberta.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Kryeqëndra Edmonton
Gjuha zyrtare Anglisht
Guvernatori Donald Ethell zgjedhur më 11 maj 2010
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°32′37″V 113°29′26″P / 53.54356°V 113.49045°P / 53.54356; -113.49045 (Alberta)Koordinatat: 53°32′37″V 113°29′26″P / 53.54356°V 113.49045°P / 53.54356; -113.49045 (Alberta)
Sipërfaqja 661.848 km2
Popullsia 3.632.483 banorë 2009[1]
Dendësia 5,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1 shtator 1905
Zona Kohore UTC-7
Kodi Postar T (prefiksi)
AB (kodi)
alberta.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Canada's population estimates: Table 2 Quarterly demographic estimates" (në anglisht). Statistics Canada. Marrë më 26 mars 2009.
  2. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)" (në anglisht). Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012.

Lidhje të jashtmeRedakto