Alcúdia

komunë në Spanjë

Alcúdia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Raiguer, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Alcúdia ka 3155 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 60.05 km2.

Alcúdia
Gate of the city walls
Gate of the city walls
Stema zyrtare e Alcúdia
Popullsia
 • Gjithsej3.155

Alcúdia SotRedakto

Në 1920 turistët e parë filluan të vizitojë Mallorcan dhe gjithashtu Alcúdian. Kjo ishte një shkallë shumë të kufizuar dhe ekonomia e fshatit mbeti i dobët. Në fillim të viteve '70 ai filloi të jetë e qartë, se e ardhmja e Alcudias do të jetë në fushën e turizmit. 15 vjet më vonë, porti i vjetër i Puerto de Alcudia kishte zhvilluar një vendpushim të madhë për turizmin Evropian. Në vitet '90 ndërtimi u qetësua dhe disa rregullore janë vënë në vend për të siguruar cilësinë e turistik. Fokusi është në vizitorët për relaksim dhe aktivitete të ndryshme.

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Alcúdia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale