Aleksandri ose Skenderije (arabisht: الإسكندرية al-Iskandariyya; Koptike: Ⲣ ⲁ ⲕ ⲟ ⲧ ⲉ Rakotə; greke: Ἀλεξάνδρεια; arabisht egjiptian: اسكندريه Iskandariyya), me një popullsi prej 4.100.000, është qyteti i dytë më e madhe në Egjipt, dhe është porti më i madh i vendit, duke shërbyer për 80% e importeve dhe eksporteve të Egjiptit. Aleksandri është gjithashtu një vendpushim i rëndësishëm turistik. Aleksandri shtrihet rreth 32 km (20 mi), përgjatë brigjeve të Detit MesdheEgjipt veri-qendrore. Ajo është shtëpia e të Bibliotheca Alexandrina (Biblioteka e re). Kjo është një qendër e rëndësishme industriale për shkak të gazit të saj natyror dhe naftës nga Suezit, një tjetër qytet në Egjipt.

Aleksandri në muzg.
Rrugët e Aleksandrisë.

Në kohët e lashta, Aleksandria ishte një nga qytetet më të famshëm në botë. Ajo u themelua rreth një qytet të vogël pharaonic c. 331 para Krishtit nga Leka i Madh. Ajo mbeti e kapitalit të Egjiptit për gati një mijë vjet, deri në pushtimin myslimane të Egjiptit në vitin 641, kur një kapital të ri u krijua në Fustat (Fustat u zhytur më vonë në Kajro). Aleksandri ishte i njohur për shkak të fanar të saj (Pharos), një nga shtatë mrekullitë e botës e lashtë, biblioteka e tij (të bibliotekës më të madhe në botën e lashtë), dhe Catacombs e Kom el Shoqafa, një nga të Shtatë mrekullitë e mesjetës . Vazhdim arkeologji detare në port i Aleksandrisë, i cili filloi në 1994, është zbuluar detajet e Aleksandrisë edhe përpara mbërritjes së Aleksandrit, kur një qytet të quajtur Rhacotis ekzistuar atje, dhe gjatë dinastisë Ptolemeut.

Nga fundi i shekullit të 19, ai u bë një qendër e madhe e industrisë ndërkombëtare të anijeve dhe një nga qendrat tregtare më të rëndësishme në botë, të dyja sepse përfituar nga lidhja me rrugë tokësore e lehtë midis Detit Mesdhe dhe Detit të Kuq, dhe tregtia fitimprurëse në pambuku egjiptian.

Histori

Redakto
 
Aleksandri, sfinksi e bërë nga granit i kuq, I Ptolemeut.
Artikulli kryesor : Historia e Aleksandrisë

Aleksandri u themelua nga Leka i Madh në prill 331 pes si Ἀλεξάνδρεια (Alexándreia). arkitekti kryesor Alexander për të projektit Dinocrates. Aleksandri kishte për qëllim të zëvendësojë Naucratis si një qendër helenistike në Egjipt, dhe që të jetë lidhja midis Greqisë dhe të pasur Luginës Nil. Një qytetin egjiptian, Rhakotis, ekzistonte tashmë në breg, dhe më vonë i dha emrin e saj për të Aleksandrisë në gjuhën egjiptiane (Egypt. Ra'qedyet). Ajo vazhdoi të ekzistojë si tremujorin e egjiptian të qytetit. Disa muaj pas themelimit, Aleksandër la Egjipt për Lindjen dhe kurrë nuk u kthye në qytetin e tij. Pas Aleksandri u nis, mëkëmbës të tij, Cleomenes, vazhdoi zgjerimi. Pas një luftë me pasardhësit tjerë të Aleksandrit, Ptolemeu i tij i përgjithshëm arriti në sjelljen e trupit Aleksandri për të Aleksandrisë.

Edhe pse Cleomenes ishte kryesisht në krye të shohim të zhvillimit të vazhdueshëm të Aleksandrisë, Heptastadion dhe lagjet kontinent duket se janë punuar kryesisht Ptolemeut. Trashëguar tregtinë e Tiros shkatërruar dhe duke u bërë qendra e tregtisë ri mes Evropës dhe Lindjes arab dhe indian, qyteti u rrit në më pak se një brez të jetë më e madhe se Carthage. Në një shekull, Aleksandri ishte bërë qyteti më i madh në botë dhe për disa shekuj me shume, ishte i dyti vetëm në Romë. Ai u bë qyteti kryesor grek i Egjiptit, me një përzierje e grekëve të jashtëzakonshëm nga të gjitha qytetet dhe prejardhje.

Aleksandri nuk ishte vetëm një qendër e helenizmit, por ishte edhe në shtëpi për komunitetin më të madhe hebreje në botë. Septuagint, një përkthim grek të Biblës hebraike, është prodhuar atje. Ptolemies fillim të mbajtur atë me qëllim dhe nxitur zhvillimin e muzeut të tij në qendër drejtuese Helenistike e të mësuarit (Biblioteka e Aleksandrisë), por ishin të kujdesshëm për të ruajtur dallimin e etnive të tre më të madhe popullata e saj është: greke, hebreje, dhe egjiptian. Nga kjo ndarje u ngrit shumë e turbullirave më vonë, e cila filloi të manifestuar veten nën Ptolemeu Philopater që mbretëroi 221-204 para Krishtit. Mbretërimit të Ptolemy VIII Physcon 144-116 para Krishtit u shënua nga purges dhe luftë civile.

Qyteti kaluar formalisht nën juridiksionin e romake në 80 pes, në përputhje me vullnetin e Ptolemeu Aleksandrit, por vetëm pasi ajo ka qenë nën ndikimin romak për më shumë se njëqind vjet. Ajo u pushtua nga Julius mbret në 47 pes, gjatë një intervenimi romake në luftën e brendshme civile midis mbretit Ptoleme XIII dhe këshilltarëve të tij, dhe i sajuar mbretëresha Kleopatra VII. Ajo u pushtua përfundimisht nga Oktavian, Augustus ardhmen perandor më 1 gusht 30 para Krishtit, me emrin e muaj më vonë duke u ndryshuar në gusht për të përkujtuar fitoren e tij.

Në vitin 115, pjesë e madhe e Aleksandrisë u shkatërruan gjatë luftërave greko-çifute civile, e cila i dha Hadrian dhe arkitekti i tij, Decriannus, një mundësi për të rindërtuar atë. Në 215 Caracalla perandor vizitoi qytetin dhe, për shkak të disa satires fyese se banorët i kishte urdhëruar në atë, befas i urdhëroi trupat e tij për të vënë në vdekje të gjithë të rinj të aftë për të armëve duke. Më 21 korrik 365, Aleksandri ishte shkatërruar nga një cunami (365 tërmet Kretë), një ngjarje e dyqind vjet më vonë akoma çdo vit përkujtohet si "dita e tmerrit". Në fund të shekullit 4, persekutimin e paganëve të reja Romakëve krishterë kishte arritur nivele të reja të intensitet. Në 391, Theophilus Patriarku shkatërruar të gjitha tempujt pagane në Aleksandri nën urdhërat e perandorit Theodosius I. Brucheum dhe lagjeve hebraike ishin të vetmuar në shekullin e 5. Në kontinent, jeta duket se kanë përqëndruar në afërsi të Serapeum dhe Caesareum, të dy kishave të krishtera të cilat u bë. Pharos dhe lagjet Heptastadium, megjithatë, mbeti i populluar dhe kishin mbetur të paprekura.

 
Aleksandria: bombardim nga forcat detare britanike.

Në 619, Aleksandri ra në duart e Perset Sassanid. Edhe pse perandorit bizantin Heraklius mbuluar atë në 629, në 641 arabët në bazë të përgjithshme Amr ibn el-As të kapur atë pas një rrethimi që zgjati katërmbëdhjetë muaj.

Aleksandri i realizuar artistikisht dukshëm në operacionet ushtarake të ekspeditës Napoleonit në Egjipt në 1798. Trupat frëngjisht mësynë qytetin më 2 korrik 1798, dhe ajo mbeti në duart e tyre deri në ardhjen e një ekspeditës britanike në 1801. British korri një fitore të konsiderueshme gjatë frëngjisht në betejën e Aleksandrisë më 21 mars 1801, pas të cilës ata të rrethuar qytetin, i cili ra në ato më 2 shtator 1801. Mehmed Ali, guvernatori osmane të Egjiptit, filloi rindërtimin dhe rizhvillim rreth 1810, dhe nga 1850, Aleksandri u kthye në diçka e ngjashme me lavdinë e saj të mëparshëm. Në korrik 1882, qyteti ra nën bombardimet nga forcat detare britanike dhe u pushtua . Në korrik 1954, qyteti ishte një objektiv i një fushate të bombardimeve izraelite që më vonë u bë i njohur si Çështja Lavon. Vetëm disa muaj më vonë, Sheshi Mansheyya Aleksandri ishte vendi i një tentative për vrasje të dështuar në Gamal Abdel Nasser.

Ai betejat më të rëndësishme dhe sieges e Aleksandrisë përfshijnë:

  • Rrethimit të Aleksandrisë (47 pes), luftës civile mbret
  • Beteja e Aleksandrisë (30 pes), Luftës përfundimtare të Republikës romake
  • Rrethimit të Aleksandrisë (619), luftërave Bizantine-Persik
  • Rrethimit të Aleksandrisë (641), pushtimin e Egjiptit Rashidun-Bizantine
  • Beteja e Aleksandrisë, Luftërat frëngjisht Revolucionare
  • Rrethimit të Aleksandrisë (1801), luftërave frëngjisht Revolucionare
  • ekspeditë Aleksandri i 1807, frëngjisht Revolucionare Luftërat

Monumentet

Redakto
 
E ashtuquajtura "Kolona e Pompey" vërtetë ishte ndërtuar për nder tëDioklecianit: Perandor, pasi kishte rrethuar qytetin për tetë muaj për të thyer Domizio Domiziano dhe Aurelio Achilleo,ju rrëmbeu një e drithëra për në Romë në mënyrë për të ushqyer popullsisë të prekur nga rrethimi.

Pallatet mbretërore zënë qoshen verilindore të qytetit të dalë me pamje nga port Lochias Perëndim (në zonën moderne Pharillon). Vendi është aktualisht nën nivelin e detit, ashtu si port "private" dhe ishullin e Antirrhodus.

"Teatri i Madh" në "Kodra e moderne Spitalit afër stacionit Ramleh sot. Ndërtesa ishte përdorur nga Cezarit si një fortesë. Pranë ishte tempulli i Poseidonit ose "tempullin e zotat Marini. Pastaj kemi arritur Timonium "ndërtuar nga Mark Anthony, dhe porteve. Prapa magazinë e madhe u ngrit Cesareo, ku qëndroi dy sy obelisqe të madh të quajtur gjilpërave Kleopatra e", tani transferohen në Londër dhe Nju Jork: tempulli ishte më shumë shndërruar më vonë në një kishë patriarkale dhe mbetet shtrihen nën shtëpitë e moderne.

Gjimnazi dhe palestër është e vendosur në lindje të qytetit, disa distanca nga deti, por pozicioni i tyre është i panjohur. Panjohur është edhe pozita e tempullit te Saturni.

Serapion, i dedikuar për Serapis zot, ishte tempujt më të famshme të qytetit dhe është e vendosur në rrethin e perëndimore të Rhakotis egjiptian, në afërsi të të ashtuquajturës "Column Pompey, një monument i ngritur në kala të ulët të qytetit për nder të Dioklecianit pas 297, e përbërë nga një kolonë granit kolosale rreth 30 m të lartë.

Pranë në jugperëndim gënjeshtër catacombs e-romake egjiptian "Kom el-Shuqafa , me dhoma të gdhendur në shkëmb dhe arkitekturës sarcophagi.

Gërmimi i rrethin e Kom el-Dik, "zbuloi një teatër të vogël dhe të mbetet e banjot romake.

Fari dhe Biblioteka

Redakto
 
bibloteka e re

Fari e famshme e Aleksandrisë nga Ptolemeu kam filluar dhe përfunduar nga Ptolemeu II kishte një lartësi të llogaritet në më shumë se 135 m mund të shihet 50 km larg. përmasa e saj gjigande e bëri atë një nga Shtatë mrekullitë e botës dhe emri i tij vjen një afat të caktuar instalime të tilla. Ajo përbëhej nga një bazë e lartë drejtkëndëshe dhoma ku strehohen e oficerëve dhe ramps për karburante të transportit. Në këtë overlapped me një kullë tetëkëndësh dhe pastaj një ndërtesë e rrumbullakët në krye me një statujë të Zeus ose Poseidoni, i zëvendësuar më vonë me atë të Helios. Mbetet e ndërtimit të madhe, ndoshta u rrëzua në një tërmet, janë përfshirë tani në një shekull të fortë e pesëmbëdhjetë. blloqe të shumta dhe elementet arkitektonike janë gjetur në det, së bashku me statujat kolosale të Ptolemeu II dhe gruas së tij II Arsinoe përfaqësuar si Isis.

Ishulli gjithashtu ishte një tempull kushtuar Hephaestus.

Jo më pak të famshme të Bibliotekës së Aleksandrisë është themeluar në Ptolemeut dhe ishte shumë i famshëm për pasurinë e saj dhe numrit të madh të veprave letrare që janë ruajtur, llogaritet në rreth 700.000 vëllime. Ai shkoi për herë të parë zjarrin faji i trupave romake në gjurmët e Jul Cezarit. Një pjesë tjetër (Serapeum) u shkatërrua nga zjarri gjatë trazirave të shkaktuara nga intoleranca e komunitetit të krishterë gjatë shekullit të tretë i cili denoi se kultura dhe urtësi të tillë ata kishin pagane një përshtypje të fortë. intolerancën në 415 të tilla kulmoi me vdekjen e gruas Hypatia i famshëm për kulturën e tij dhe kreu i shkollës Neoplatonik. Biblioteka ishte shkatërruar përgjithmonë pas pushtimit islame e Egjiptit në 639. Në 642 ose 646, datë është e diskutueshme, fati i Bibliotekës së Aleksandrisë u krye në mënyrë dramatike dhe përgjithmonë. Tradita të bëjë që Kalifi i dytë i al Islam Omer ibn Hatab-shqiptuar frazën e famshme: "Nëse përmbajtjen e librave të pajtohen me Kur'anin, ne mund ta ndihmojë atë, që nga libri i All-llahut është më se e mjaftueshme. Nëse ju të përmbajë diçka jo e rregullt, nuk ka nevojë për të ruajtur ato. ". relike pjesë e asaj që ishte një qendër e kulturës klasike ishte e djegur. Ai thotë se listat janë përdorur si lëndë djegëse për banjot termale i Aleksandrisë, i cili, sipas Eutyches, ishte rreth katër, dhe ai mori gjashtë muaj për të djegur gjithë .

Gjeografi

Redakto
 
Aleksandri nga hapësira, mars 1990

Aleksandri ka një klimë të thatë (klasifikimi Köppen klima BWh), por era mbizotëruese në veri, defekt në të gjithë Mesdheun, i japin qytetit një klime të ndryshme nga zonë e thellë shkretëtirë. Klima e qytetit tregon Mesdheut (CSA) karakteristikat, dmth butë, dimri me shi variably dhe e nxehtë, verë të thatë që, nganjëherë, mund të jenë shumë të lagësht, janar dhe shkurt janë muajt coolest me temperatura maksimale ditore në mënyrë tipike që variojnë 12-18 °C (54-64 °F). Aleksandri përvojat stuhitë e dhunshme, shi dhe breshër ndonjëherë gjatë muajve të frigorifer. korrik dhe gusht janë muajt më të nxehta dhe më e lagësht të vitit me një temperaturë mesatare maksimale ditore prej 30 °C (86 °F).

Qyteti modern

Redakto

 

Qyteti zë rrip toke që ndan Mesdhe nga fundos Mareotide (Mariout "), një gadishull T-formë se mol dell'Eptastadio vjetër dhe ishullin e lojë me letra, e cila nuk është më e tillë. Tip perëndimore të gadishullit të quhet Ras et-Tin "dhe në të janë ndërtimin e Khediviale Detare Rrethi (1903) dhe pallatin e el Ra-së kutie, e ndërtuar nga Mehmet Ali dhe e banuar nga guvernatorëve të ndryshme egjiptian për rënies së monarkisë në 1952, ndërsa tip lindore të njohur si "Qayt Bej" (quajtur për një sulltan i famshëm Mamluk) ose "Pharos". Në jug, në mes të qytetit dhe kënetës Mareotide, Mahmūdiyya shkon kanalit i cili derdhet në portin perëndimor.

Ali Muhammed katror '(Muhammad Ali), i quajtur zakonisht "Grand Place", është një dhomë të zgjatur me një statujë qendror kuajve e Ali Muhammedi, flanked nga ndërtesa të stilit italian.

Sipas një projekti të përbashkët në mes të UNESKO-s dhe Egjipt, ishte ndërtuar në bibliotekë të re në botë që Mesdhe duhet të jetë në gjendje për të akomoduar rreth 5 milionë libra.