Algier (shqip : Algjer) /ældʒɪərz/ (arabisht : الجزائر al-Jazā'ir, algjerian arabisht edhe Kabyle : Dzayer] [dzæjer ; frëngjisht : Alger, e theksuar:] [alʒe) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Algjerisë, dhe qyteti i dytë më i madh në Maghreb (pas Casablanca). Sipas regjistrimit të vitit 1998, popullsia e qytetit është 1.519.570.

Algjeri
Qytet
Vendndodhja
Algjeri is located in Algjeri
Algjeri
Algjeri

Koordinatat: 36°42′0″V 03°13′0″L / 36.70000°V 3.21667°L / 36.70000; 3.21667

Administrimi
Shteti Flamuri Algjeria
Provinca Provinca e Algjerit
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,190 km2
Lartësia 2m (Min.) - 424m (Max.) m (m.n.d.)
 •  aglomerati 5,000,000 banorë
Dendësia 6170 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC +1)
Koordinatat 36° 42′ 0″ Veri

03° 13′ 0″ Lindje

I quajtur El-Bahdja (البهجة) ose ndryshe Alger La Blanche ("Algjer i Bardhë") për shndritshmërinë e bardhë të ndërtesave të tij. Algjeri ndodhet në anën perëndimore të një gjiri të Detit Mesdhe. Emri i qytetit rrjedh nga fjala arabe al الجزائر jazā'ir-, që përkthehet si ishull, duke ju referuar katër ishujtve që zënë brigjet e qytetit deri para se të bëheshin pjesë e kontinentit në 1525. Al-jazā'ir në vetvete është një formë prerë i emrit të vjetër të qytetit جزائر بني مازغان jazā'ir Bani mazghannā, "ishujt e (fisit) Bani Mazghanna", përdorur nga gjeografët mesjetar në fillim si al-Idrisi dhe Yaqut al- Hamawi. Pjesa moderne e qytetit është ndërtuar në breg të detit.

GaleriaRedakto