Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alkmaar (kthjellim).


Alkmaar është një bashki në provincën Hollanda e VeriutHolandë me sipërfaqe 31.22 km² dhe popullsi 93912 banorë[1]. Alkmaar është kryeqendra e bashkisë.

Alkmaar
—  komuna  —
stema_figuraAlkmaar Flag.svg
Pamje nga Alkmaar

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Hollanda e Veriut – stema Hollanda e Veriut
Kryeqëndra Alkmaar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°37′55″V 4°45′04″L / 52.632°V 4.751°L / 52.632; 4.751 (Alkmaar)Koordinatat: 52°37′55″V 4°45′04″L / 52.632°V 4.751°L / 52.632; 4.751 (Alkmaar)
Sipërfaqja 31,22 km2
Popullsia 93.912 banorë 2010
Dendësia 3.008,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 072
Kodi Postar 1800-1831
Vendndodhja
Alkmaar is located in Hollandë
Alkmaar
Alkmaar
Alkmaar – harta_foto
www.alkmaar.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto