AllMovie[1] (më herët e njohur si All Movie Guide) është një shërbim online me informacione për filma, programe televizive, dhe aktorët e ekranit[2]. Brendi AllMovie.com dhe AllMovie aktualisht janë në pronësi të  All Media Network.[3]

HistoriaRedakto

AllMovie u themelua nga aktivisti i kulturës popullore Michael Erlewine, i cili gjithashtu themeloi  AllMusic dhe AllGame.

ReferimetRedakto

  1. ^ "AllMovie - Movies and Films Database" (në anglisht). All Media Network. Marrë më mars 29, 2014. ©2014 AllMovie, a division of All Media Network, LLC
  2. ^ Haddad, Michael (2005). The screenwriter's sourcebook: a comprehensive marketing guide for screen and television writers (në anglisht). Chicago, Ill: Chicago Review Press. fq. 333. ISBN 1-55652-550-8.
  3. ^ "Rovi Corporation Reports Second Quarter 2013 Financial Performance Announces Agreements to Sell Rovi Entertainment Store and Consumer Website Businesses" (në anglisht). Rovi. 21 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2013. Marrë më tetor 18, 2013.

Lidhje të jashtmeRedakto