Almere është një bashki në provincën FlevolandHolandë me sipërfaqe 248.77 km² dhe popullsi 191239 banorë[1]. Almere Stad është kryeqendra e bashkisë.

Almere
Skyline Almere.jpg
Flamuri i Almere
Stema zyrtare e Almere
Popullsia
 • Gjithsej191.239
Faqja zyrtarewww.almere.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Flevoland