Flevoland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2412.3 km² dhe popullsi 394758 banorë[1]. Lelystad është kryeqendra e provincës.

Flevoland
provincë
Flamuri i Flevoland
Stema zyrtare e Flevoland
Popullsia
 • Gjithsej394.758
Faqja zyrtarewww.flevoland.nl

Referime Redakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme Redakto