Ameland është një bashki në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 268.5 km² dhe popullsi 3503 banorë[1]. Ballum është kryeqendra e bashkisë.

Ameland
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Ameland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Ballum
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°27′01″V 5°45′13″L / 53.4502778°V 5.753611°L / 53.4502778; 5.753611 (Ameland)Koordinatat: 53°27′01″V 5°45′13″L / 53.4502778°V 5.753611°L / 53.4502778; 5.753611 (Ameland)
Sipërfaqja 268,5 km2
Popullsia 3.503 banorë 2010
Dendësia 13,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0519
Kodi Postar 9160 - 9164
Kodi statistikor 0060
Ballum is located in Hollandë
Ballum
Ballum
Ameland – harta_foto
www.ameland.nl

ReferimetRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto