Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Friesland (kthjellim).


Friesland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5748.74 km² dhe popullsi 647696 banorë[1]. Leeuwarden është kryeqendra e provincës.

Friesland
Friesland/Fryslân
—  provincë  —
stema_figuraFrisian flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Leeuwarden
Komisari i Mbretëreshës Arno Brok
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°12′V 5°48′L / 53.2°V 5.8°L / 53.2; 5.8 (Friesland)Koordinatat: 53°12′V 5°48′L / 53.2°V 5.8°L / 53.2; 5.8 (Friesland)
Sipërfaqja 5.748,74 km2
Popullsia 647.696 banorë 2011
Dendësia 112,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-FR

Friesland – Vendndodhja

www.fryslan.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto