Amersfoort është një bashki në provincën UtrechtHolandë me sipërfaqe 63.78 km² dhe popullsi 146889 banorë[1]. Amersfoort është kryeqendra e bashkisë.

Amersfoort
Sint joriskerk te Amersfoort.JPG
Flamuri i Amersfoort
Stema zyrtare e Amersfoort
Popullsia
 • Gjithsej146.889
Faqja zyrtarewww.amersfoort.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Utrecht