Amundsen është film biografik dhe dramë me regji të Espen Sandberg. Filmi është bazuar në jetën reale të eksploruesit norvegjez Roald Amundsen,[1] përfshirë udhëtimin e tij të njohur në Polin e Jugut 1910-1911 dhe konflikti i tij me vëllaun e tij të madh Leon Amundsen, i cili organizoi shumë ekspedita të tij.

Amundsen

Viti 2019
Regjia Espen Sandberg
Prodhimi Espen Horn
Kristian Sinkerud
John Jacobsen
Skenari Ravn Lanesskog
Bazuar në Jetën reale të Roald Amundsen
Në rolet kryesore Pål Sverre Hagen
Katherine Waterston
Christian Rubeck
Ida Ursin Holm
Trond Espen Seim
Ruby Dagnall
Muzika Johan Söderqvist
Kinematografia Pål Ulvik Rokseth
Montazhi Perry Eriksen
Martin Stoltz
Studioja kinematografike Motion Blur Films AS
Shpërndarë nga
Data e daljes në kinema 15 shkurt 2019
Kohëzgjatja 125
Shteti Norvegji
Gjuha Norvegjisht/Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

LuajtënRedakto

Aktori Roli
Pål Sverre Hagen Roald Amundsen
Christian Rubeck Leon Amundsen
Katherine Waterston Bess Magids
Mads Sjøgård Pettersen Helmer Hanssen
Jonas Strand Gravli Leif Dietrichson
Ole Christoffer Ertvaag Hjalmar Riiser-Larsen
Fridtjov Såheim Hjalmar Johansen
Trond Espen Seim Fridtjof Nansen

ProdhimiRedakto

Filmi u xhirua në Norvegji, Islandë dhe Çeki.[2] U lëshua nga kompania suedeze SF Studios në Norvegji, i cili gjithashtu e shpërndau në Suedi, Danimarkë dhe Finlandë.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ Trailer (norsk tekst), marrë më 2019-02-22 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (Norvegjisht)
  2. ^ "Critics rage against new Amundsen film". www.newsinenglish.no. Marrë më 2019-02-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Keslassy, Elsa; Keslassy, Elsa (15 janar 2019). "SF Studios Unveils International Trailer for 'Amundsen' (EXCLUSIVE)". Variety. Marrë më 2019-02-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)