Amy Lou Adams[1], lindi më 20 gusht 1974Vicenza, Itali. Është një aktore amerikane.

Amy Adams
AmyAdamsOscarsFeb09.jpg
Amy Adams, në ceremoninë e Oscarëve,shkurt 2009
Informacione personale
Vendlindja Italia Italia Vicenza, Itali
Kombësia Flag of United States.svg SHBA amerikane

Jeta e hershmeRedakto

KarieraRedakto

FilmografiaRedakto

DiscografiRedakto

Muzika
Viti Kënga Grupi Editoi
2007 "True Love's Kiss" Enchanted Walt Disney Records
2007 "Happy Working Song"
2007 "That's How You Know"
2008 "If I Didn't Care" Miss Pettigrew Lives for a Day Varèse Sarabande
2011 "Life's a Happy Song" The Muppets Walt Disney Records
"Me Party"
"Life's A Happy Song Finale"

ReferimetRedakto

  1. ^ Van Valkenburg, Nancy (16 dhjetor 2007). "Adams' family awed by accolades". Ogden Standard-Examiner. Marrë më dhjetor 29, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Amy Adams – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.