Amy Gumenick (lindi më 17 maj 1986)[1] është aktore amerikane e lindur në Suedi, e njohur për rolin e saj si Natalee Holloway në filmin me të njëjtin emër (2009). Ajo luan në serialin amerikan Arrow me rolin e Carrie Cutter / Cupid (2014-duke vazhduar).

Amy Gumenick
Amy Gumenick 2016.jpg
Informacione personale
Vendlindja Hudiksvall, Suedi

BiografiaRedakto

Gumenick lindi në Hudiksvall, Suedi,[2] është vajza e babait rus dhe nënës polake.[3] Ajo diplomoi në Universitetin e Kalifornisë, Santa Barbara në vitin 2008, duke marrur gradën BFA (Bachelor në Artet e Bukura) në aktrim.[4]

KarrieraRedakto

Filmi i parë i Gumenick ishte një film i shkurtër me titullin Sayonara Elviko para se të zhvendosej në Army Wives. Ajo pastaj u paraqit në serialin My Own Worst Enemy.[5] before being cast as the young Mary Campbell, who became Mary Winchester, on Supernatural.[6]

Ajo ka pasur role në seriale si How I Met Your Mother, Grey's Anatomy, Ghost Whisperer dhe Bones.

Në vitin 2009, ajo luajti në filmin Natalee Holloway, një film bazuar në librin e Beth Holloway që flet për zhdukjen e Natalee Holloway.

Në gusht 2014, ajo njoftoi se do të luaj në serialin amerikan Arrow me rolin e Carrie Cutter / Cupid.

FilmografiaRedakto

FilmRedakto

Viti Titulli Roli Shënimet
2005 Sayonara Elviko Film i shkurtër
2009 Finding Nothing Kelsi Film i shkurtër
2009 Quitting Girl Film i shkurtër
2009 Just Add Water Amy Film i shkurtër
2013 America 101 Sexy Co-worker Film i shkurtër
2014 Hard Crime Map Girl
2014 The One Clair Film i shkurtër
2015 The Binding Sarah
2018 Bird Box Samantha

SerialetRedakto

Viti Titulli Roli Shënimet
2008 Army Wives Lee Ann Epizodi: "Last Minute Changes"
2008 My Own Worst Enemy Emily Kent
2008–09 Greek Regan 2 epizoda
2008, 2010 Supernatural Mary Winchester (e re) 2 epizoda
2009 How I Met Your Mother Amanda Epizodi: "Three Days of Snow"
2009 Grey's Anatomy Becca Wells Epizodi: "What a Difference a Day Makes"
2009 Ghost Whisperer Gwen Collier Epizodi: "See No Evil"
2009 Bones Paige Sayles Epizodi: "The Beautiful Day in the Neighborhood"
2009 Natalee Holloway Natalee Holloway Film televiziv
2010 Castle Danielle Epizodi: "he Mistress Always Spanks Twice"
2010 No Ordinary Family Olivia Schaeffer Epizodi: "No Ordinary Quake”
2011 The Glades Gwendolyn Henley Epizodi: "Gibtown"
2011 The Closer Shannon Hirschbaum Episode: "To Serve with Love"
2011 Grimm Gilda Darner Epizodi: "Bears Will Be Bears"
2011 Drejtësi për Natalee Holloway Natalee Holloway Film televiziv
2012 CSI: Miami Heidi Taylor Epizodi: "Friendly Fire"
2013 CSI: New York Sandra Chandler Epizodi: "Blood Actually]"
2013 Rules of Engagement Charlotte Epizodi: "Cats & Dogs"
2014–duke vazhduar Arrow Carrie Cutter / Cupid Rol periodik (sezoni 3; 3 epizoda), si mysafir (sezoni 4; 1 epizod dhe sezoni 5; 1 epizod)
2014, 2016–17 Turn: Washington's Spies Philomena Cheer Rol periodik, 11 epizoda
2016 NCIS Katrina Cooper Epizodi: "Being Bad"
2018 Falling for Angels Sharon Rol periodik: 2 epizoda

ReferimetRedakto

  1. ^ Gumenick, Amy (17 maj 2016). "Thank you for your sweet birthday wishes!!". Twitter. Marrë më 17 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Philiana Ng. "Is Oliver Ready for Love? 'Arrow' Co-Star Weighs the Odds!". Entertainment Tonight. Marrë më 24 mars 2016. Unfortunately for Starling City's ex-millionaire, The CW hero is about to meet the most dangerous admirer of them all: the vigilante's self-proclaimed No. 1 fan Carrie Cutter -- the lethal villainess, Cupid -- portrayed by Swedish-born actress Amy Gumenick. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Michelle Resendiz. "Interview: Amy Gumenick – The All American Girl". affairsmagazine.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 nëntor 2010. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Actress Amy Gumenick chosen to play Mountain Brook's Natalee Holloway in made-for-TV movie". All Alabama. 7 janar 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://www.nbc.com/My_Own_Worst_Enemy/video/clips/dementia/729643/ Arkivuar mars 19, 2009, tek Wayback Machine
  6. ^ "'Supernatural' cast members reunite for indie film 'Evicted'". Zap2it. 10 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2012. Marrë më 14 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje e jashtmeRedakto