Angélique Arvanitaki (11 korrik 1901 – 6 tetor 1983) ishte një neurofiziologe franceze e cila bëri kërkime mbi aktivitetin elektrik te neuroneve duke përdorur fibrat e mëdha nervore të molusqeve të ndryshme.

Angélique Arvanitaki
U lind11 korrik 1901
Kairo, Egjypt
Vdiq6 Tetor 1983 (82 vjeç)
Kombësiafrancez
Karriera shkencore
FushatNeurofiziologji

JetaRedakto

Angélique Arvanitaki ishte me origjinë greke por nga mbiemri del te jet me prejardhje arvanitase dhe ka lindur në Kajro më 11 korrik 1901. Në 1942, ajo u martua me Nick Chalazonitis, i cili ishte një student në mjekësi veterinare në atë kohë[1], dhe do të bëhet neurofiziolog. Vajza e tyre Alcmene Chalazonitis, i lindur në vitin 1943, më vonë, u bë edhe ajo një neuroscientist [2].

KërkimetRedakto

Arvanitaki ka kontribuar në fushën e neurofiziologjisë me kërkime që të hulumtohen të gjigand fibrave nervore në përgjithshmë të gastropods, e deti krejt Aplysia dhe vendin kërmilli <i id="mwIQ">Helix</i>. Ajo ka zhvilluar konceptin e ganglionin përgatitjen e mëdha të identifikueshme nervat.[3] Arvanitaki zbuluar gjithashtu se të rregullt me energji elektrike lëkundje mund të periodikisht të rritet në madhësi deri në një seri të veprimit potencialet u drejtuan së bashku izoluar fibrave nervore të cuttlefish, gjinie Sepia. Më tej kontributin e Arvanitaki ishte demonstrimi se një neuronal qark nuk ishte e nevojshme për një të vetme nervore për të prodhuar ritmike dhe spontane aktivitet. Gjithashtu, ajo zbuloi se kur dy fibrat nervore janë të afërt në afërsi, aktiviteti i një të vetme fibra nervore mund të gjenerojnë të aktivitetit në një afërsi fibra nervore. Arvanitaki dhe burri i saj Chalazonitis dy hulumtuar metodologjia e electrophysiological aktiviteti i sistemit nervor e detit hare gjini Aplysia.[4] Në vitin 1955, Arvanitaki dhe Chalazonitis[5], si dhe Ladislav Tauc[6] krijoi parë intracellular regjistrimet e madh të neuroneve të Kalifornisë detit hare. Arvanitaki dhe Chalazonitis' hulumtuar photoexcitability të caktuara të neuroneve.[7]

Puna e Arvanitakit megjithëse e rëndësishme, u eklipsua nga puna e madhe e Hodgkin dhe Huxley te gjigandet axon të squid.

ReferimeRedakto

  1. ^ http://hssm.semel.ucla.edu/projects/oral-histories-neuroscientists http://hssm.semel.ucla.edu/sites/default/files/Alcmene%20Chalazonitis%20Columbia.pdf
  2. ^ https://www.researchgate.net/profile/Alcmene_Chalazonitis
  3. ^ Gazzaniga, M. (2009). Psychological Science. WW Norton. ISBN 0393934217. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Strumwasser, F. The cellular basis of behavior in aplysia. Pergamon Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Arvanitaki, A; Chalazonitis, N. (1955). "Les potentiels bioelectriques endocytaires du neurone geant d'Aplysia en activity autorhythmique". C. R. Acad. Sci. Belles-lett. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Tauc, L. (1954). "Reponse de la cellule nerveuse du ganglion abdominal d'Aplysia depilans a la stimulation directe intracellulaire". C. R. Acad. Sci. Belles-lett. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Arvanitaki, A.; Chalazonitis, N. (1960). "Photopotentiels d'excitation et d'inhibition de deifferents somata identifiables (Aplysia)". Bull. Inst. Oceanogr. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)