Animals as Leaders është një progressive metal bend amerikan i formuar nga Tosin Abasi në vitin 2007, i cili tani përfshinë edhe kitaristin Javier Reyes dhe bateristin Matt Garstka. Bendi lansoi albumin e vetë-titulluar në prill të vitit 2009 nëpërmes Prosthetic Records. Tosin Abasi dhe Javier Reyes janë gjithashtu anëtarë të bendit TRAM, së bashku me Adrian Terrazas (ish-The mars Volta) dhe Eric Moore (Suicidal Tendencies).

Animals as Leaders
Të dhëna
PrejardhjaWashington DC, SHBA
ZhanretProgressive metal, instrumental rock, djent, jazz fusion, glitch
Vitet aktive2007 - prezent
Shtëpitë diskografikeProsthetic Records
BashkëpunimetTRAM
AnëtarëtTosin Abasi
Javier Reyes
Matt Garstka
Ish-anëtarëtNavene Koperweis
Chebon Littlefield
Matt Halpern

Anëtarët Redakto

Anëtarët e mëparshëm Redakto

Diskografia Redakto

Lidhje të jashtme Redakto