Tosin Abasi është kitarist virtuoz amerikan dhe themeluesi i progressive metal bendit Animals as Leaders. Para se t'i themelonte Animals as Leaders, ai ishte kitarist për bendin technical metalcore Reflux. Ai ka inçizuar tre albume me Animals as Leaders: albumin debutant të vetë-titulluar, Weightless, dhe The Joy of Motion. Abasi është përdorues i njohur i kitareve elektrike tetë-telëshe.

Tosin Abasi
Animals As Leaders @ Euroblast 2016 63.jpg
Tosin Abasi duke performuar në Euroblast Festival në Këln, 2016
Informacione
EmriTosin Abasi
Lindja (1983-01-07) 7 Janar, 1983 (38 vjeç)
PrejardhjaWashington, D.C., SHBA
ZhanriProgressive metal, djent, jazz fusion
Profesion(e)Muzikant
LabelProsthetic Records
Instrument(e)Kitarë, bass
Vite aktiv2000 - prezent
Bashkëpunim(e) meAnimals as Leaders, Reflux, Born of Osiris, TRAM

DiskografiaRedakto

Animals as LeadersRedakto