Anjeza Shahini (lindur më 4 maj 1987) është një këngëtare shqiptare. Ajo u paraqit në moshën 17-vjeçare si konkurrente e Festivalit të Këngës 42, të cilin e fitoi me këngën "Imazhi Yt". Shahini pastaj e përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision 2004, ku arriti pozicionimin më të lartë për shtetin e vet.

Anjeza Shahini
Anjeza Shahini
U lind në (1987-05-04) 4 maj 1987 (37 vjeç)
KombësiaShqiptare
ProfesioniKëngëtare

Në vitin 2005 ajo firmosi një kontratë me një menaxhues artistësh me bazë në Vjenë, duke shpresuar për një karrierë ndërkombëtare. Ajo ndërmori një pushim nga karriera muzikore për te vazhduar studimet e saj ne Austri. Rikthimi i saj ishte i bujshëm, pas dy vitesh mungesë, në vitin 2007 ajo mori pjesë në dy projekte të mëdhaja, Këngët e Shekullit 2 në TV Klan dhe gjithashtu Kënga Magjike 2007 me këngën "Nxënesja më e mirë" e cila u klasifikua e katërta. Në vitin 2008 Anjeza hodhi në treg albumin e saj të parë “Erdhi Momenti” i cili u prit shume mire nga publiku shqipëtar.

Karriera Redakto

Anjeza Shahini ka lindur në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë. Në vitin 2003, në moshën 16-vjeçare, Anjeza Shahini, fitoi edicionin e parë të Ethet e së Premtes Mbrëma, versioni shqiptar i Pop Idol.[1] Në dhjetor të të njëjtit vit, së bashku me 29 këngëtarë të tjerë, ajo u konkurrua në festivalin tre-ditor të Këngës RTSH (Festivali I Këngës 42) në Pallatin e Kongresit të Tiranës me këngën "Imazhi yt", një sintetizim i pop-it. Pas dy raundeve paraprake, Shahini arriti në finale më 20 dhjetor, në fund të së cilës, prezantuesit Adi Krasta dhe Ledina Çelo paraqitën atë si fituesen e jurisë dhe televotës së kombinuar. Kjo do të thoshte se ajo do të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2004 në Stamboll, Turqi, në vitin debutues të Shqipërisë në konkurs.

 
Anjeza Shahini në finalen e Eurovizion 2004

Për finalet e ESC-së, u krijua një version tre-minutësh i këngës me titull "The Image of You". (Kënga origjinale ishte katër minuta e gjysmë e gjatë). Anjeza këndoi në gjysmëfinale të ESC më 12 Maj të vitit 2004, dhe përfundoi e katërta nga njëzet e dy konkuruesit. Kjo top dhjetëshe përfundimtare, i siguroi Anjezës një vend në finale ku më 15 Maj ajo konkurroi me garuesit nga njëzet e katër vende të tjera dhe u rendit e shtata me një total prej 106 pikësh.

Pas Eurovision-it Redakto

Në vitin 2004, Anjeza regjistroi një këngë ("Në mes nesh") me grupin e Kosovës Marigona. Në vitin 2005 ajo nënshkroi një kontratë me një agjenci të menaxhimit të artit të bazuar në Vjenë. Gjatë dy viteve të saj në Vjenë ajo vazhdoi studimet private në muzikë dhe lëshoi ​​disa teke me kompozitorin austriak të mirënjohur Harald Hanisch, duke përfshirë edhe këngën "Pse Ndal" (Why Stop), e cila u përdor në Festivalin Kombëtar të Këngës (Festivali i Këngës) procesi i përzgjedhjes së Shqipërisë për Konkursin e Këngës në Eurovizion. Anjeza Shahini e performoi atë nëpër dy gjysmëfinale deri në njëzetat e fundit në finalen kombëtare dhe ishte një nga favoritët për të fituar. Megjithatë, në finale, që u transmetua më 18 Dhjetor të vitit 2005, fituese u shpall kënga "Zjarr e ftohtë", kënduar nga Luiz Ejlli.

Më 3 Qershor të vitit 2006, Anjeza Shahini ishte një interpretuese e veçantë e ftuar në konkursin Euro Video Grand Prix,[2] i cili u mbajt në Shqipëri. Ajo hapi konkursin me këngën "Mirë se vini në Evropë", e cila u prodhua gjithashtu si një e vetme me të njëjtin studio në Vjenë.

Pas përfundimit të studimeve në Austri në vitin 2007, Anjeza u kthye në Shqipëri dhe nënshkroi një kontratë me etiketën shqiptare "Eurostar".[3] Ajo ka interpretuar në Këngët e Shekullit 2, një seri e suksesshme në TV Klan, e përbërë nga riprodhimet e këngëve më të mira shqiptare nga shekulli i kaluar. Ajo mori pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Nxënësja më e mirë", ku votat e këngëtarëve të tjerë e ulën në vendin e katërt, por ajo mori çmimin e kritikëve.[4]

Në gusht të vitit 2008, Anjeza Shahini lëshoi ​​albumin e saj të parë, Erdhi momenti, që përmbante vetëm këngë të reja, të gjitha në shqip. Disa prej këngëve ishin kompozuar nga Adrian Hila, por ajo gjithashtu bashkëpunoi me kompozitorë të tjerë të njohur si Pirro Çako dhe Gent Myftaraj dhe disa nga tekstet janë shkruar nga motra e Anjezës, Bela.[5] Këngët "Erdhi Momenti" dhe "Lot Pendimi" u promovuan me një video muzikore të prodhuar nga Max Production.

Shahini mori pjesë në Festivalin kombëtar shqiptar në vitin 2009 me baladën "Ne pasqyre" (në pasqyrë) për Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2010. Kënga u prit mirë nga publiku, por juria e renditi atë të dytën.

Në vitin 2010 Anjeza Shahini përfundoi kontratën me Eurostar dhe u bë një artiste e pavarur. Në të njëjtin vit ajo përfundoi studimet e saj në Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Universitetin Europian të Tiranës.

Në vitin 2011, Shahini mori pjesë për herë të parë në Festivalin Shqiptar të Shqipërisë, Top Fest 8, duke performuar një duet me grupin e Kosovës Dren Abazi & ZZOrchestra Këngën e tyre "Ti dhe une"u nderua për Interpretimin më të Mirë në festivalin në partneritet me prodhimin "PinkMoon" Kjo këngë ishte shumë e suksesshme në Shqipëri dhe Kosovë.

Në vitin 2012 Anjeza lëshoi ​​baladën "Të desha shumë", e kompozuar nga Endrit Shani dhe e prodhuar nga Sebastian Video Production.

Anjeza Shahini mori pjesë në përzgjedhjen e konkursit të këngës në Eurovizion për vitin 2013 me këngën "LOVE", kur ajo përsëri përfundoi në vendin e dytë. Në të njëjtin vit, ajo bashkëpunoi me artistin gjerman Martin Kilger për këngën "Kastanien Lied" ku u shfaq si këngëtare e ftuar.

Gjatë vitit 2014 ajo lëshoi ​​tre këngë singles në bashkëpunim me kompozitorin Mario Deda. Së bashku ata prodhuan "Ujë në shkretëtirë" një baladë trifop.[6] Video u lëshua në partneritet me ID Production. Videoja për këngën "Magnet" (pop-dance elektronike) u përdor për promovimin e publicitetit të kompanisë. Bashkëpunimi me Dedën ka vazhduar me "Energji" (Energji), një pop-drum elektronik dhe bas, i cili u realizua nga Anjeza Shahini në Festivalin Kënga Magjike dhe mori çmimin "Tendencë" (Best Trend Song).

Anjeza u shfaq në ekspozitën gjysmë-finale të BBC Eurovision 2017 me Scot Mills dhe Lucy Jones dhe luajti në ngjarjen e dytë vjetore të Eurostarz në Londër, së bashku me aktet e tjera të Eurovizionit, përfshirë Anne Marie David, Kurt Kalleja, Mihal Traistariu Karl William Lund dhe Salena Matroianni.

Diskografia Redakto

Albume Redakto

 • Erdhi Momenti (2008)

Singles Redakto

 • Nëse të ndodh (Single/ Qershor 2003)
 • The Image of you (ESC/ Maj 2004)
 • Mes nesh Ft Marigona Band (Single/ 2004)
 • Pse ndal (Single /Dhjetor 2005)
 • Welcome to Europe (Single/ Qershor 2006)
 • Nxënësja më e mirë (Single/ Tetor 2007)
 • Në Pasqyrë (Single/2009)
 • Ti dhe Unë ft Dren Abazi & ZZOrchestra (Single/2011)
 • Të desha shumë (Single/2012)
 • Nesër nuk do të jetë njësoj (Single/2012)
 • LOVE (Single/Dhjetor 2012)
 • Ujë në shkretëtirë (Single/ Mars 2014)[7]
 • Magnet (Single/Korrik 2014)
 • Energji (Single/Tetor 2014)


Kolona zanore

 • Dashuria e Bjeshkëve të Nëmuna (Soundtrack/ 2013)

Çmime dhe nominime Redakto

Eurovision Song Contest 2004

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2004 "The Image of You" Contestant vendi i 7

Festivali i Këngës

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2003 "The Image of You" First Prize Fitues/e
2008 "Ne pasqyre" Main Competition 2nd
2012 "Love" Main Competition 2nd

Kënga Magjike

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2007 "Nxenesja Me E Mire" Critic Prize Fitues/e
2014 "Energji" Trend Prize Fitues/e

Netet e Klipt Shqipetar

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2010 "Lote Pendimi" Best Performer Fitues/e

Top Fest

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2012 "Ti dhe Une (ft.Dren Abazi" Best Interpret Fitues/e

Video Fest Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2012 "Ti dhe Une (ft.Dren Abazi)" Best Collaboration Kandidat/e

Zhurma Show Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2009 "'Erdhi momenti'" Best Rock Kandidat/e

Referime Redakto

 1. ^ Leduey, Guillaume. "About Anjeza Shahini". Anjeza Shahini's Myspace page. Marrë më 13 tetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Euro Video Grand Prix" (në anglisht). imdb.com. 27 shtator 2008. Marrë më 13 tetor 2009.
 3. ^ Romkes, Rene (24 shtator 2007). "Albanian singer ready to start musical career. Anjeza Shahini wants to try again" (në anglisht). esctoday.com. Marrë më 13 tetor 2009.
 4. ^ Pinderi, Kristi. "ANJEZA SHAHINI: Nxënësja më e mirë". Revista Mapo. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2013. Marrë më 23 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Klier, Marcus (15 gusht 2008). "Albania: Anjeza Shahini releases debut album" (në anglisht). esctoday.com. Marrë më 13 tetor 2009.
 6. ^ Besim, Ramadan (15 mars 2014). "Anjeza Shahini releases Ujë në shkretëtirë". wiwibloggs.com. wiwibloggs.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Besim, Ramadan (15 mars 2014). "Anjeza Shahini releases Ujë në shkretëtirë". wiwibloggs.com. wiwibloggs.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme Redakto