Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, i njohur shkurt si Ansambli Shqiptar, është një institucion shtetëror e ansambël i shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, me qendër në Shkup.[1] Ansambli është themeluar më 6 mars 2018, ndërsa koncerti i parë është mbajtur me 16 nëntor 2019 në Tetovë.[2] Drejtori i ansamblit është Shkodran Tolaj.[3]

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut
Formuar më2018
LlojiAnsambël profesionist
VendndodhjaShkup, Maqedonia e Veriut
Drejtor
Shkodran Tolaj

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Themelohet Ansambli i këngëve dhe valleve shqipe në Republikën e Maqedonisë". Tetova Sot. Marrë më 2022-08-02.
  2. ^ "Koncerti i parë i Ansamblit të porsaformuar për Këngë dhe Valle Shqipe në Tetovë". KOHA. Marrë më 2022-08-02.
  3. ^ KultPlus (2019-11-18). "Shkodran Tolaj merr drejtimin e Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve në Maqedoninë e Veriut". KultPlus. Marrë më 2022-08-02.

Lidhje të jashtme

Redakto