Armavir, Russia

qytet në Rusi

Armavir (Rusisht: Армави́р) është qytet në Krasnodar Krai, Rusi, ndodhet në lumin Kuban. Armavir ishte qendra e dytë e industrisë së Krasnodar Krai, pas Krasnodarit.

Armavir
Армавир
Qytet
noform
Trolejbusët në Armavir
Stema_figura
Stema e Armavirit
Flag of Armavir (Krasnodar krai).png
Flamuri i Armavirit
Vendndodhja
Armavir is located in Rusi
Armavir
Armavir

Koordinatat: 45°00′V 41°07′L / 45.000°V 41.117°L / 45.000; 41.117

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Krasnodar Krai
Kryetari i Bashkisë Kharchenko Andrey Yurievich
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 280 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 190,871 banorë
 •  aglomerati 209,405 banorë
Dendësia 681,68 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1839
1914 (u bë qytet)
Zona Kohore MSK (UTC+03:00)
Kodi Postal 352900
Prefiksi +7 86137
Faqja Zyrtare www.armawir.ru

HistoriaRedakto

Gjatë Luftës Civile Ruse, një numër e betejave kanë ndodhur afër qytetit. Autoritetet sovjetike u themelua në Armavir në mars 1920. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti ishte pushtuar nga Ushtria Gjermane. Ajo u çlirua nga Ushtria e Kuqe në janar të vitit 1943.

IndustriaRedakto

Armavir është qendra e dytë më e madhe e industrisë e Krasnodar Krai, pas Krasnodarit. Qyteti është i njohur si qendra për përpunimin e ushqimit, ndërtimin e makinave dhe punimin e lëndëve të drurit. Kubanzheldormash është ndërmarrja më e vjetër e inxhinierisë e Kubanit, u themelua në vitin 1933.

KlimaRedakto

Armavir ka një klimë subtropikale të lagësht. Përkundër kësaj dimri janë të ftohtë dhe pothuajse bien në kategorinë e klimës kontinetiale me një mesatare prej -2,2 °C në janar.

BinjakëzimetRedakto