Arta Bajrami

këngëtare shqiptare

Arta Bajrami lindi në Prishtinë9 Janar 1980[1]. Ditët e sotme është një këngëtare shumë e njohur shqiptare. Ajo është jashtëzakonisht popullor në mesin e audiencës së re shqiptare në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni.

Arta Bajrami

Arta është e njohur edhe si The Queen shqiptare e R&B. Kjo është për shkak se ajo ishte këngëtarja e parë e cila futi një stil R&B për publikun shqiptar dhe një nga artistët R&B e parë në të gjithë rajonin e Ballkanit. Ajo ka fituar disa çmime në konkurse të ndryshme të muzikës shqiptare.

Jeta familjareRedakto

Arta u rrit në një familje ku muzika ishte po aq e rëndësishme sa ushqimi i përditshëm (babai Zejnullah Bajrami një rapsod i njohur shqiptar). Në një familje prej katër antarësh, nëna e Artës është anëtari i vetëm pa një sfond muzikor profesional. Vëllai i vogël Artani, në biznes është i njohur si Don Arbas, është një kompozitor dhe producent i talentuar i muzikës bashkëkohore shqiptare.

ReferimetRedakto

  1. ^ Biografia, në TeksteShqip

Lidhje të jashtmeRedakto