Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Askøy (kthjellim).


Askøy është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100 km² dhe popullsi 24432 banorë[1].

Askøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Askøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Kleppestø
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Hanselmann (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Askøy)Koordinatat: 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Askøy)
Sipërfaqja 100 km2
Popullsia 24.432 banorë 2009
Dendësia 244,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Askøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1026
Vendndodhja
Kleppestø is located in Norvegjia
Kleppestø
Kleppestø
Askøy – harta_foto
www.askoy.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Askøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto