Assembly është një gjuhë i nivelit të ulët për programimin e kompjuterëve. Përdor përfaqësimin simbolik e kodeve numerik të kodit së makinës dhe konstante të nevojitura për programimin e një arkitekture CPU të veçantë.

Shikoni edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me gjuhë programimi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.