Assia Esther Wevill (15 maj 1927 - 23 mars 1969) ishte gjermane e cila u largua nga NazistëtLuftën e Dytë Botërore në Palestinën Britanike, dhe më vonë Mbretërinë e Bashkuar, ku ajo kishte lidhje me poetin anglezë Ted Hughes. Ajo bëri vetëvrasje dhe vajza e saj katër vjeçare Aleksandra Tatiana Elisa që kishte veshje të ngjajshme me Sylvia Plath, shkrimtare e njohur dhe gruaja e parë e Hughes, ku gjashtë vite më parë bëri vetëvrasje me gaz të furrës.[1]

Jeta e hershmeRedakto

Assia Gutmann ishte vajza e mjekut jehudë me prejardhje ruse Dr. Lonya Gutmann, dhe nënës gjermane, Elizabetha (née Gaedeke). Ajo kaloi shumicën e rinisë së saj në Tel Aviv. Sipas biografëve Yehuda Koren and Eilat Negev, “ajo u martua me një anglezë në moshën 20 vjet - kryesisht për t'ia mundësua familjes së saj të emigrojnë në Anlgi.”[2] Çifti më vonë emigruan në Kanadë, ku Assia shkoi në Universitetin e Kolumbisë Britanike dhe takoi burrin e saj të dytë, ekonomisti kanadezë Richard Lipsey.[3]

Në vitin 1956, në një anije në Londër takoi poetin David Wevill. Ata filluan një punë dhe Assia u divorcua me Lipsey; ajo u martua me Wevill më 1960.[4]

VdekjaRedakto

Më 23 mars 1969, Wevill mbyti veten me gazë dhe vajzën e saj katërvjeçare në shtëpinë e tyre në Londër. Ajo kishte vulosur derën dhe dritaren e kuzhinës, morri dhe i dha vajzës tableta të gjumit të tretura në një gotë me ujë, dhe dhe ndezi sobën me gaz. Ajo dhe Aleksandra u gjetën të shtrirë së bashku në një dyshek në kuzhinë.[5][6]

ReferimetRedakto

  1. ^ O'Connor, Anahad (23 mars 2009). "Son of Sylvia Plath commits suicide". New York Times. Arkivuar nga origjinali origjinali më shkurt 25, 2014. Marrë më 23 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Koren, Yehuda & Negev, Eilat (9 shtator 2006). "I'm going to seduce Ted Hughes". The Telegraph. Burimi përdor parametër të vjetëruar |last-author-amp= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lipsey, Richard (1997). Microeconomics, growth and political economy. Elgar. f. xiv and footnote 4, page xxxv. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Haunted by the ghosts of love". The Guardian. London. 10 prill 1999. Marrë më 9 janar 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Eilat Negev (10 prill 1999). "Haunted by the ghosts of love". Guardian.co.uk. Marrë më 31 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Sigmund, Elizabeth (23 prill 1999). "'I realised Sylvia knew about Assia's pregnancy - it might have offered a further explanation of her suicide'". The Guardian. Marrë më 10 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)